بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه انتخاب اسپیسر
#1
اسپیسرها ابزاری برای تنظیم کاور بتن روی میلگردها، در بتن مسلح می باشند. نفوذ عوامل مهاجم به میلگردها باعث اکسیداسیون و زنگ زدگی در آنها شده و با افزایش حجمی که در سطح آنها ایجاد می کند، به ترکیدگی بتن منجر می شود. خوردگی میلگردها یکی از رایجترین عوامل مخرب در بتن بوده که خصوصا در مناطقی که میزان عوامل مهاجم در آنها بالاست این مسئله بسیار سریع اتفاق می افتد. ایجاد ترکهای سطحی، در راستای میلگردها و نهایتا پوسته شدن و ریزش پوشش بتنی روی میلگردها نتیجه فعل و انفعالات عواملی مهاجمی است که به سطح میلگردها نفوذ کرده اند. مهمترین عوامل مهاجم، یون کلراید و گازکربنیک موجود در محیط می باشند. لذا انتخاب اسپیسر مناسب یکی از معیارهای فنی کار با این محصول است که در بازدهی پروژه نقش بسزایی دارد.
انتخاب اسپیسر مناسب
برای انتخاب اسپیسر مناسب باید به ترتیب ذیل، به انتخاب درست رسید:
1- میزان کاور لازم
در انتخاب میزان کاور اسپیسر باید دقت شود. بعضا اسپیسرهایی در بازار می باشند که علارغم ادعای یک کاور معین، اندازه دقیق کاور رعایت نشده و به دلایل اقتصادی این سایز تا حدی کاهش یافته است که این مسئله می تواند تاثیر شدیدی بر دوام بتن داشته باشد. یک تحقیق معینی حاکی از اینست که با کاهش دو میلیمتر از کاور، به میزان 10 سال از زمان واکنش میلگرد کاسته شده است. لذا در هنگام خرید اسپیسرهای بی نام و نشان، حتما باید میزان کاور کنترل شود.
2- سایز میلگردی که اسپیسر روی آن قرار می گیرد
تناسب اسپیسر با میلگرد مورد نظر باید مورد توجه قرار گیرد. گیره یا نشیمن گاه اسپیسر باید با سایز میلگرد تناسب داشته باشد. گیره کوچکتر از حد لازم، باعث شکست گیره و یا عدم پایداری میلگرد در حین اجرا می شود. بزرگی بیش از حد، نیز می تواند باعث بیرون پریدگی میلگرد شود و در مواقعی که فشار بر روی اسپیسر بالا می باشد باعث ایجاد نیروی برشی بر روی اسپیسر شده و اسپیسر را از نقطه تماس اسپیسر پاره کند.
3- افقی و یا عمودی بودن نشیمن گاه اسپیسر
در سازه های افقی نظیر سقفها، دالها، تیرها و فونداسیون ها، نیاز به اسپیسرهایی می باشند که پایداری مناسبی داشته و تحمل فشار مناسبی داشته باشند. اسپیسرهائی که به chair معروفند برای این بخش ها مناسب می باشند.
در سازه های عمودی اسپیسرهای به شکل گرد و چرخان استفاده می شوند که مقاومت فشاری کمتری نیاز دارند ولی نباید از میلگرد رها شوند.
4- میزان فشاری که اسپیسر باید تحمل کند
میزان متوسط وزنی که میلگردها بر روی هر قطعه وارد می کنند بعلاوه تنشهای وارده در حین اجرا مانند حرکت نیروهای عملیاتی تعیین کننده میزان مقاومت لازم اسپیسر می باشد. در شالوده ها که حجم بتن بالا می باشد، این تحمل بار باید با لحاظ میزان افزایش دمای ناشی از واکنش هیدراتاسیون در بتن باشد، هرچند اسپیسرها در حاشیه بوده و دمای کمتری از مرکز بتن که گرم ترین جای بتن می باشد را احساس می کنند. این میزان باید توسط آزمایشگاه در دماهای بتن برای اسپیسر تعیین شود و اسپیسر باید بتواند در تمام مراحل استفاده و سرویس دهی مقاومت لازم را داشته باشد.
پاسخ


#2
اسپیسر، این محصول از جنس پلاستیک است و بر اساس موقعیت مورد نیاز، طراحی می شود. در طراحی این قطعات چند مسئله باید رعایت شود:

محل قرارگیری میلگرد بطوری طراحی شود که میلگردهای هدف به خوبی در آنها قرار گرفته و محکم در آنجا تثبیت شوند.
فاصله سطح بیرونی میلگرد از نشیمنگاه میلگرد بر روی قالب بتن معین بوده و تلرانس قابل قبولی در قطعات تولیدی باشد.
بدنه اسپیسر باید دارای حفراتی باشد تا شیرابه بتن به راحتی از آن عبور کرده و پشت اسپیسر تجمیع رخ ندهد و تمام بخشهای داخلی آن با بتن پر شوند.
ضخامت بخشهای پلاستیکی در حداقل ممکن طراحی شود تا کمترین ضعف را در بدنه بتن ایجاد کند.

موارد مهم و مؤثر در قیمت اسپیسر:

اسپیسر کالائی است که در ظاهر محصولی ساده بوده و قیمت تمام شده پائینی را به مخاطب القا می کند. قطعه ای سبک، بدون هیچگونه پیچیدگی فنی و با موادی نه چندان مهندسی انتظار می رود که ارزان قیمت باشد. این مسئله برای وقتی که یک محصول به بلوغ خود در بازار می رسد تا حدودی صحت دارد ولی کالائی که به تازگی به یک بازار عرضه می شود، نیازمند خدمات و پشتیبانی بسیار وسیعی است تا نظر مشتریان را به خود جلب کند. تجربه شرکت کپکو در مورد این محصول آکنده از تلاش و زحمات سالیان برای همه گیر شدن این محصول مهم در بازار کشورمان بوده است. سال 1382 زمانی که حتی اساتید عمران دانشگاه ها با حضور اسپیسر در بتن مخالف بوده اند تا مهندسانی که تحمیل این هزینه به پروژه را نالازم می دانستند با امروز قابل مقایسه نیست و این افتخاری است برای کپکو که این راه بسیار سخت را طی کرده ایم و امروز شاهدیم که این محصول جزو لاینفک پروژه های کوچک و بزرگ بوده است. این افتخار روزی یک قمار برای مؤسسان شرکت همگرایان تولید بود، اینکه به تولید محصولی پرداخته شود که اندک آشنائی از آنها در بازار بود ولی زمانی که دانستیم که فقدان این محصول در کشور چه آسیب بزرگی به اقتصاد کشور وارد می کند، دست به این قمار بزرگ زدیم. ساخت نزدیک به سیصد دست قالب اسپیسر با الگو برداری از شرکتهای معتبر اروپائی و آمریکائی کاری بود که طی یک پروسه زمانی چند ساله انجام شد و به موازات آن معرفی این کالا در دستور کار قرار گرفت. ورود به نمایشگاه های مختلف، نوشتن مقالات، کتاب و جلسات متعدد با اساتید و مهندسین صنعت ساخت و ساز کاری بود که حداقل پنج سال زمان به خود اختصاص داد. کم کم بازار به استقبال ما آمد و البته به موازات آن سودجویانی که فارغ از تمام این زحمات تدریجا سر و کله شان پیدا شد. همه ناملایماتی که تا به امروز از این قشر سودجو برایمان ایجاد شده در برابر اتفاق بزرگی که در صنعت ساختمان کشور افتاده قابل بیان نیست و امروز خوشحالیم که آثار ریسکی که شرکت کپکو در سال 82 انجام داد، در صنعت ساخت و ساز کشور هویداست.

فارغ از تلاشها و سرمایه عظیمی که صرف رسیدن به بلوغ این محصول در کشورمان شده است، اسپیسرها به دلایل طرح شده در ذیل ارزشگذاری می شوند و امیدواریم که همه افراد و شرکتهائی که با ورود خود به این بازار، سعی در پاسخگوئی به این نیاز هستند با رعایت اصول حرفه ای به رشد هرچه بیشتر این محصول کمک نمایند.
1- کیفیت مواد اولیه اسپیسر

تاثیر مستقیم بر کیفیت اسپیسر داشته و عامل تعیین کننده قیمت اسپیسر می باشد. از آنجا که مواد اولیه اسپیسر میلگرد از مواد بازیافتی پلاستیک می باشد، کنترل دقیق کیفیت مواد اولیه مصرفی نیازمند امکانات آزمایشگاهی بوده و در غیر اینصورت، عدم قطعیت کیفی در اسپیسرهای تولیدی بسیار زیاد می باشد.
2- وزن اسپیسر

عامل وزن رابطه مستقیم با تحمل بار اسپیسر دارد و با فرض ثابت بودن مواد، اسپیسر سنگین تر تحمل بار بیشتری دارد. البته طراحی درست و اصولی اسپیسر می تواند باعث شود که یک اسپیسر با وزن کمتر تحمل بار بیشتری داشته باشد و این مسئله مستلزم داشتن دانش مهندسی مکانیک و مدل سازی قبل از تولید می باشد. استفاده از نرم افزارهای طراحی در طراحی درست اسپیسرها بسیار حائز اهمیت می باشد. از طرفی بالا رفتن دانسیته مواد می تواند به افزایش وزن اسپیسر منجر شود. این افزایش دانسیته در اغلب موارد به دلیل ناخالصی های سنگین موجود در مواد بوده که به شکنندگی قطعه منجر می شود.
3- خدمات پس از فروش

امکان خدمات بهتر به مشتریان نیازمند سازماندهی درست در واحدهای مختلف فروش، کنترل کیفیت، انبار و لجستیک و تولید در این راستا می باشد که این موارد همگی هزینه های سرباری است که جهت کسب و ارتقاء رضایت مشتریان یک شرکت متحمل می شود. اسپیسرها به دلیل تنوع در تولید و قیمت تمام شده پائینی که دارند، هزینه های سربار زیادی به خود جذب می کنند که از دید مشتری پنهان می باشد و در صورت حذف این خدمات، در کوتاه مدت توان پاسخگوئی اصولی شرکت به نیازهای کیفی مشتریان تحلیل می رود.
4- تداوم و استمرار فعالیت

هر شرکتی که با چشم انداز بلند مدت در یک صنعت ورود می کند، دائماً باید در حال نوسازی و احیای سیستم عملیات خود برای سرویس دهی بهتر به بازار هدف خود باشد. این مسئله در خصوص اسپیسر به معنای ساخت قالبهای جدید، برطرف سازی ایرادات تولیدات قبلی، نوآوری در محصولات جدید و بازسازی نهاده های مستهلک شده تولید می باشد. چه بسا افرادی با کمترین هزینه مشغول به تولید کالاهای اصلی با کمترین قیمت به هدف کوتاه مدت به بازار ورود می کنند و این آسیبی است که به شرکتهای با ماموریت بلند مدت وارد می شود. نوآوری ها همواره مورد هجوم افراد سودجو با کمترین هزینه شده و یکی از عوامل عقب ماندگی کشورهای جهان سوم عدم پشتیبانی لازم از مالکیت معنوی این دسته از شرکتهاست.
ملاحظات مربوط به نگهداری اسپیسر:

هنگامی که اسپیسرها برای مدت طولانی زیر نور مستقیم آفتاب قرار دارند، شکننده می شوند. بنابراین پوشاندن آنها در چنین شرایطی الزامی است.
ماده اولیه مورد استفاده در تولید اسپیسرها پلی اولفین می باشد. این نوع پلاستیک در مقابل مواد اسیدی و بازی مورد استفاده در صنعت ساختمان مقاوم هستند.
اسپیسرها در تمامی رنگ ها در دسترس و قابل تولید می باشند. ولی برای رنگ های به جز خاکستری و مشکی هزینه اضافه دریافت خواهد شد.
استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی در شرایط آتش سوزی بی ضرر بوده و این مطلب توسط موسسه فن آوری ساختمان در برلین تائید شده است.
استفاده زیاد و بیش از حد روغن برای قالب بندی ممکن است باعث عدم پیوستگی کامل بین اسپیسرها و بتن اطراف شود. بنابراین باید دقت کافی در این خصوص به عمل آید.
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
    تبلیغات در انجمن سازه برتر