بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه و تفاوت انواع سوله و جرثقیل
#1
سوله چیست: 
سوله در ترجمه انگلیسی ( Niches ) و ” Industrial Shed ” به معنی سوله صنعتی. یک سازه‌ ی فلزی با سقف شیب‌دار است .
پرکاربرد ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است و در بیش از ۹۰ درصد ساخت  کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه بزرگ نیاز است استفاده می‌شود. معمولا جهت ساخت سالنهای صنعتی از مقاطع با مقطع متغیر استفاده می شود که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می نماید. مهترین عوامل تعیین کننده در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از : منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد و همچنین میزان حداکثر بارش برف، دهانه سالن ، ارتفاع ستونها و در صورت نیاز جرثقیل سقفی .
 سوله ها بنا به ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کنند . مهمترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش ، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است . بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره ها و سایر اتصالات استاندارد ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود.

سوله ها انواع گوناگونی دارند. انواع مختلفی از سوله ها سوله ها در دو نوع می باشند: سوله های خرپایی، تیرورقی و یو بی ام می باشد. این سوله ها به سوله های سبک و سنگین نیز معروف می باشند. سوله های سبک و سنگین دارای ویژگی های خاص خود می باشند و تفاوت هایی نیز دارا می باشند. در ادامه ویژگی های این سوله ها را در قالب تفاوت های آن ها بیان خواهیم کرد.
منظور از سوله های سبک سوله های خرپایی و منظور از سوله های سنگین سوله های تیرورقی می باشند. تفاوت سوله های خر پایی و تیرورقی به صورت زیر می باشد:
تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ وزن
سوله فوق سبک صنعتی خرپایی در واقع سوله هایی می باشند که به دلیل ساختار قوطی و یا لوله ای خود دارای وزن بسیار کمی می باشند اما سوله های تیرورقی سوله هایی می باشند که به دلیل ساحتار تیر ورقی خود دارای وزن بسیار سنگینی می باشند.
تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ نما
با استفاده از خرپاها می توان برای ساخت سقف سوله ها از اشکال مختلف هندسی استفاده کرد و نسبت به سازه های تیرورقی که فقط به شکل شیبدار و قوسی اجرا می شوند ظاهر زیباتر و متفاوت تری ایجاد کرد.
تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ نصب جرثقیل
بر روی سازه های خرپایی هم می توان از جرثقیل با تناژ مختلف نصب کرد و این سازه ها هم مثل سازه های تیر ورقی تحمل وزن بالای جرثقیل ها را دارند.
تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی دهانه های بزرگ
در اجرای دهانه های بزرگ، سازه های خرپایی مقرون به صرفه تر از سازه های تیرورقی می باشند. امروزه برای احداث سقف سوله ها از خرپاهای فضایی استفاده می کنند که از شبکه های دو لایه متشکل از شش ضلعی ها ساخته می شود.
جهت مشاهده تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی شما به دیدن این ویدئو دعوت می کنیم:
تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی
جرثقیل:
امروزه با پیشرفت تکنولوژی،طراحی وساخت انواع ماشین آلات(جرثقیل سقفی) در جابجایی مواد، نیاز کارخانه ها جهت جابه جایی در خط تولید وحمل بار در انبار ها به راحتی فراهم شده است همچنین سرعت عمل و ایمنی پرسنل را نیز به همراه داشته که این مسئله مهم در صنایع بزرگ دیده میشود.
درتمام فعالیت های ساختمانی، صنعتی و تجاری به غیر از نیروی بازوی انسانی برای جابه جایی مواد با اجناس با مقیاس وسیع از بالابر ها و جرثقیل سقفی استفاده میشود.
جرثقیل سقفی به طور کلی وسیله ای است که قابلیت حرکت بار را همراه با محدودیت چه به صورت افقی و چه بصورت عمودی دارد. که مورد استفاده در داخل سالن ها و سیلو های سرپوشیده قرار می گیرد که بعنوان مناسب ترین و بهترین وسیله در این زمینه ها می باشد و اخرین نوع جرثقیل، جرثقیل های سقفی، دروازه ای، بازویی می باشد که توسط شرکت اعتماد سازه اروین بابک ساخته می شوند
شما را به مطالعه مطالب زیر دعوت میکنیم
سوله خرپایی یا تیرورق کدام بهتر است؟
سوله چیست؟
جرثقیل چیست؟
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
    تبلیغات در انجمن سازه برتر