بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مفهوم طراحی سازه
#1
در این قسمت به برداشت مهندسین مشاور سرور و همکاران از مفهوم طراحی سازه می پردازیم. می توان گفت قدم اول در طراحی یک بنا، طراحی معماری آن است بدست یک معمار خوش ذوق و باسواد. فارغ از حاشیه های تحصیلی و گرفتن مدارک مختلف، معمار خوب معماری است که  در چهار زمینه معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی حداقل شناخت کافی را داشته باشد تا در اولین قدم طرحی متناسب ارائه دهد و بعد متخصصین هر یک از چهار رشته فوق (که یکی از آنها در زمینه معماری خودش است) بر اساس آن طرح مادر به طراحی قسمت های مختلف معماری، سازه، تاسیسات و برق بپردازند.
۲۰۰ نقل قول انگیزشی (جملات بزرگان) به زبان انگلیسی که زبانتان را تقویت می کنند!
۲۰ تا از پرکاربردترین حرکات بدن در زبان انگلیسی که بومی زبانها استفاده می کنند
۱۰ پادکست انگلیسی برای یادگیری سریع زبان انگلیسی (کاملا رایگان)
۴۰ تا از مهمترین قواعد رفتاری در فرهنگ انگلیسی زبان ها که باید بدانید!


طراحی سازه
در این قسمت مفهوم سازه را در شناخت چهار قسمت فوق بیان می کنیم. در ساخت یک بنا وابسته به کاربری آن، احتیاج است جهت بهره برداری بارهایی تحمل شوند. در مثال تصویر فوق بارهای مورد نظر شامل بارثقلی شامل مرده و زنده از بهره برداران و بار باد می باشد. پس از شناخت بار باید یک سیستم سازه ای جهت استقامت در برابر بارهای وارده در نظر گرفته شود. یک مهندس سازه خوش ذوق باید مفهوم سازه و مهندسی سازه را بداند و بر اساس آن سیستم سازه ای مناسب ارائه نماید به نحوی که هم موضوعات زیباشناختی طرح را در نظر گرفته باشد و هم استقامت لازم را در برابر بارهای پیش بینی شده  فراهم نماید. در فرایند این طراحی همواره باید دقت نماید که هزینه اقتصادی طرح بهینه شود.


طراحی سازه
برای مثلا اگر قرار باشد سازه ای طراحی شود که چندین برابر بار وارده بار تحمل کند، این موضوع اسراف در مصالح، هزنیه و زمان ساخت است و نمی توان گفت یک مهندس سازه آن را طرح نموده است. در واقع از قول دکتر تابش پور، در این پروژه ضریب جهت در نظر گرفته شده است تا ضریب اطمینان. پس از انتخاب نوع مصالح و سیستم سازه با توجه به اهدافی که مهندس معمار در طراحی در نظر گرفته است به طراحی با جزئیات سازه پرداخته می شود و نقشه های اجرایی ارائه می شود. این طراحی ها می توانند شامل طراحی سازه فولادی، طراحی سازه بتنی، طراح سازه کابلی، طراحی سازه خرپایی،..... باشند.طراحی سازه خرپایی
پس از آنکه مهندس سازه طراحی سازه را انجام داد آن را در اختیار مهندس معمار طرح قرار می دهد تا او تناسبات لازم را بررسی نموده و فصل مشترک هر چهار رشته معماری، عمران، مکانیک و برق را در کنار یکدیگر قرار داده و یک طرح جامع که تعامل جهار گرایش اصلی ساخت یک بنای موفق است را ارائه دهد. فرایند طراحی یک فرایند رفت برگشتی بین چهار رشته مطرح شده است، که در این میان تعامل معماری مهمتر می باشند. یکی از از اهداف اصلی مهندسین مشاور طراحی معماری و طراحی سازه  سرور استودیو آن است که هرچه بیشتر بتواند در طراحی ها و اجرا های خود، این تعامل چهار طرفه را در نظر بگیرد.

طراحی سازه از جمله مجموعه فعالیت های دفتر مهندسین مشاور دکتر سرور و همکاران می باشد. طراحی سازه های خاص، سازه های تبلیغاتی، اسکلت های بتنی و فولادی از جمله فعالیت های سازه ای این مجموعه می باشد.
پاسخ


#2
مطلب جامعی بود .. اگر در این زمینه سایت هم معرفی کنید
در زمینه گریتینگ و کفشور هم میتونید به سایت های ما مراجعه کنید و اگر سوالی داشتید در خدمت شما هستیم
 کفشور  , گریل استخری ,  گاتر, کفشور استیل , گریتینگ ,  گریتینگ گالوانیزه
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
    تبلیغات در انجمن سازه برتر