بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
کندگیر کننده بتن
#1
کندگیر کننده های بتن (Retarders) یکی از قدیمی ترین افزودنی های بتن می باشند. این ترکیبات نزدیک به صد سال قدمت در صنعت بتن دارند. دیرگیرها با تاخیر در زمان گیرش اولیه بتن، باعث می شوند بتن به مدت بیشتری به حالت پلاستیکی باقی بماند. کندگیرها با ورود به واکنشهای هیدراتاسیون، به گونه ای عمل می کنند که واکنشگرها با سرعت کمتری با یکدیگر واکنش کنند.

کاربرد اصلی کندگیرها در موارد ذیل می باشد:
 1. بتن ریزی در هوای گرم: با افزایش دمای هوا، سرعت واکنش های هیدراتاسیون افزایش یافته و لذا گیرش بتن تسریع می شود.

 2. جلوگیری از درزهای سرد، وقتی که بتن ریزی در مدت طولانی و مرحله به مرحله اجرا می شود و لازم است که بتن های جدید ریخته شده با بتن قبلی واکنش سطحی هیدراتاسیون داشته باشد.

 3. فاصله زیاد بین اختلاط بتن (Batching) و محل اجرای بتن ریزی

 4. بتن ریزی های حجیم: با توجه به اینکه واکنش هیدراتاسیون گرمازا می باشند، خروج گرما از بتن در بتن های حجیم یک چالش مهم می باشد. گرم شدن بیش از حد بتن باعث می شود که محصولات هیدراتاسیون سیمان دارای ساختاری بی نظم و شکننده پیدا کرده و این مسئله می تواند مقاومت های نهائی بتن را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ایجاد ترکهای زیاد در بتن ناشی از تغییرات دمائی شدید را نیز باید مورد توجه قرار داد. مسائل فوق حتی در فصل سرما می تواند شدید تر باشد از آنجا که درون بتن شدیدا گرم بوده و سطوح بتن سرد می باشد و این

 5. تفاوت های حرارتی می تواند ایجاد تنش ها و ترکهای زیادی در بتن کند.
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
  تبلیغات در انجمن سازه برتر