بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هوازای بتن چیست؟
#1
یکی از قدیمی ترین و رایجترین افزودنی های بتن، هوازاها می باشند. این ترکیبات هزینه کمی به بتن تحمیل کرده ولی بسیاری از خواص بتن را بهبود داده و راندمان بتن (Yield) را نیز افزایش می دهند که از نظر اقتصادی مهم می باشد.
کاربردهای هوازای بتن

مهمترین خاصیت هوازاها افزایش قابل توجه دوام بتن در برابر سیکلهای ذوب و انجماد می باشد. هر بتنی که در معرض تغییرات دمائی اطراف نقطه انجماد آب می باشد باید از این افزودنی استفاده کند. کاهش دما به زیر نقطه انجماد آب باعث می شود که آب داخل کانالهای موئینه بتن منجمد شده که با افزایش حجم حدود 10درصدی همراه می باشد که فشار زیادی به شبکه بتن وارد کرده و موجب انحدام بتن می شود. پلها، پیاده روها، نیوجرسی های جاده ها، مخازن نگهداری آب، سدها، ستونهای خارجی ساختمانها، مثالهایی از این دسته سازه ها می باشند. پل ها و نیوجرسی ها شرایط حادتری دارند از آنجا که علاوه بر تجربه سیکل ذوب و انجماد، فشارهای ناشی از تبلور مواد شیمیائی ضد یخ ها را نیز تحمل کنند. میزان هوای بین 3 تا 8 درصد، بسته به وضعیت محیط سازه و سایز بزرگترین سنگدانه برای دوام بتن پیشنهاد می شود. میزان درصد هوا نسبت به حجم کل بتن می باشد.
وینسول رزین یکی از معروفترین هوازاها می باشد. ولی انواع ترکیبات طبیعی و سنتزی در این منظور به مصرف می رسند. امروزه مزیتهای بتن هوادار به قدری مشهود است که سیمان های هوازا به بازار عرضه می شوند.
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
    تبلیغات در انجمن سازه برتر