بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سازه‌ای خاص در معماری مدرن
#1
سبک معماری مدرن
آنچه هنر مدرن را مشخص می‌کند در واقع چگونگی به کارگیری مصالح و نوع تکنیک‌های ساختمانی به کار رفته در یک پروژه معماری مدرن است. مصالح مورد استفاده در پروژه‌های معماری مدرن معمولا شامل بتن‌ آرمه یا بتون‌های مقاوم شده، فلزات و شیشه است. سبک معماری مدرن در حال حاضر بسیار پرطرفدار بود؛ به ویژه این سبک در بین پروژه های دولتی و دانشگاه‌ها استقبال فراوان می‌شد؛ این روند تا سال‌های ۱۹۸۰ ادامه داشت تا جایی که رقبای دیگری از جمله پست مدرنیسم و نئو مدرنیسم برایش به وجود آمد. در این مقاله قصد داریم برترین های معماری مدرن و معروف‌ترین ساختمان‌هایی که با این سبک ساخته شده است را معرفی کنیم.

برترین‌های معماری مدرن
این ساختمان‌ها و سازه‌ها شهرت جهانی دارند و به عنوان هنر مدرن و نمونه‌هایی از این سبک شناخته می‌شوند. با ما همراه باشید تا برترین‌ های معماری مدرن را بررسی کنیم.

نمایش هنر مدرن در خانه آبشاری (The Fallingwater House)
پنسیلوانیا، آمریکا. توسط فرانک لوید رایت و میل ران. سال ۱۹۳۵.
(Frank Lloyd Wright, Mill Run, Pennsylvania, USA.)

این طراحی نمادین با ایده گرفتن از معماری ژاپنی، که استفاده از کناف در آن رایج است، ساخته شده است. این خانه به صورت کاملا ایده‌آل خود را در فضای طبیعت جای داده است و برای تفریحات آخر هفته‌ی خانواده کافمن ساخته شده.
وضعیت این خانه خیلی سریع پس ارز پایان ساخت ان رو به افول رفت. آقای کافمن به آن خانه‌ی “هفت- سطلی” می‌گفت ( اشاره به سقف آن که چکه می‌کرد و هزینه هنگفتی که پرداخته بود). پس از مدتی کناف ها نیز به علت نبود استحکامات کافی شروع به از بین رفتن کرد. این پروژه معماری مدرن با وجود ناموفق بودن از پایه‌های معماری مدرن بود و این خانه در سال ۲۰۰۲ تبدیل به موزه شد.

خانه شیشه‌ای (Glass House)
نیوکنان، کنتیکت، آمریکا. توسط فیلیپ جانسون. س ال ۱۹۴۹.
(Philip Johnson, New Canaan,Connecticut, USA )

فیلیپ این خانه را در اصل برای خودش طراحی کرده بود. طراحی‌های مینیمال همراه که با جلوه‌های متفاوتی از شیشه همراه است. او در محاسبات سایز، شکل و اندازه‌ی این ساختمان آزمایش‌های زیادی انجام داد و همین موضوع این خانه را به یک سازه‌ی برجسته تاریخی و یک نماد از سبک معماری مدرن تبدیل کرد.

این پروژه معماری مدرن، بیشتر از شیشه و فلز ساخته شده بود. اما این خانه‌ی تفریحی نیز مانند خانه‌ی آبشاری مشکل چکه کردن سقف را داشت که باعث شده بود جانسون آن را خانه ی ۴ سطلی بنامد.

ویلای ساوی (Villa Savoye)
فرانسه، پاریس، طراح لکوربزیر، ۱۹۳۱.
(Le Corbusier, Paris, France)

این خانه به عنوان یک مکان خانوادگی برای خانواده ساوی در اطراف پاریس ساخته شده است. این پروژه معماری مدرن از ۵ لحاظ درخشان و متمایز از کار‌های پیش از خود بود؛ شامل فضای باز، ستون‌های ساخته شده از بتون آرمه، پنجره‌های افقی، باغ روی سقف و نمای متمایز و منحصر بفرد خود.
این سازه نیز مانند دیگر نمادها و برترین های معماری مدرن با مشکلات زیادی همراه بود. مشکلات در ساخت و طراحی این سازه که  از اولین‌های سبک معماری مدرن بود باعث شد تا خانواده ساکن در آن، رهایش کنند و این سازه چندین سال خالی از سکنه بود. بعد از مدتی به طور معجزه‌آسایی این ساختمان تحت تصرف دولت درآمد و به موزه تبدیل شد.

موزه گوگنهایم (The Guggenheim Museum)
آمریکا، نیویورک. طراح فرنک لوید رایت. ۱۹۵۹
(Frank Lloyd Wright, New York, USA)

این طراح بزرگ با طراحی و ساخت این موزه مردم را با مفهوم معماری ارگانیک آشنا کرد. ای سبک از معماری که از زیر شاخه‌های سبک معماری مدرن و مدرن نو شناخته می شود در واقع با الهام گرفتن از طبیعت سازه‌هایی را ارائه می کند که به نوعی بیانگر پیوند انسان و طبیعت است.

این موزه مخروطی شکل دربرگیرنده‌ی گالری‌های کلیدی و مجموعه هنرهای بینظیری است. طراحی داخلی دورانی این پروژه معماری مدرن، شما را به یک سفر بی پایان می‌برد و باعث می‌شود به حل تمامی اجسام در هر نقطه بپردازید. تمامی اشکال فضایی سف و محکمی که در سبک معماری مدرن غالب بودند توسط رایت اینگونه توصیف می شوند ” هر کدام از این اشکال فضایی باعث القای حس و ایده‌ی خاصی در انسان می شوند. برای مثال دایره بینهایت را القا می‌کند، مثلث وحدت ساختاری، مارپیچ پدشرفت طبیعی، مربع تمامیت. ” رایت گوگنهایم را به شکل یک معبد روحانی می‌بیند.

نمایشگاه بارسلونا (Barcelona Pavilion)
اسپانیا، بارسلونا. طراح لودویگ میس ون در روه. ۱۹۲۹.
(Ludwig Mies Van der Rohe, Barcelona, Spain)

این نمایشگاه که از برترین‌های معماری مدرن است در ابتدا به عنوان یک نمایشگاه آلمانی برای معرفی فرهنگ‌های متفاوت و نمایش‌های بین المللی در بارسلونا به میزبانی آلمان‌ها برپا شد. طراحی آن که از جنبش باوهاوس الهام گرفته شده بود به گونه‌ایست که شامل دیوار‌های متحرک و سقفی با یک تکیه‌گاه است. با وجود اینکه طراحی این نمایشگاه به صورت مینیمال بوده طراح آن سعی بر داشته تا از مواد اولیه لاکچری در آن استفاده کند. مانند سنگ اونیکس قرمز، مرمر و تراورتن. یکی از مبلمان‌هایی که برای طراحی این سازه مدرن انتخاب شده بود، به طور خاص برای این سازه طراحی شده و به صندلی بارسلونا معروف است.

خانه اسکی دیوید ای اینگالس در نیوهون (David S.Ingalls Skating Rink in New Haven)
آمریکا، کنتیکت. طراح ارو سارینن.
(ٍEero Saarinen, Connecticut, USA)

این سازه که یکی از برترین‌ های معماری مدرن است، با نام ” وال یل (Yale Whale) ” نیز شناخته می‌شود. این نام را به یاد دانشگاه ویل ، که جاییست که ارو سارینن از آن فارق التحصیل شده، بر روی این ساختمان گذاشته‌اند. این سازه‌ی خلاقانه معرف سارنین در عرصه معماری است و به گونه‌ای امضای او تلقی می‌شود. او همچنین در بسیار دیگر از کارهایش نیز از خم‌های قوس دار استفاده کرده است. در قسمت زمین بازی هاکی در این پروژه معماری مدرن، سقف معلق موج مانندی طراحی شده است که با یک قوس به ارتفاع ۹۰ متر از بتون ارمه محکم شده است.

ویلای دیریکز (Villa Dirickz)
بلژیک، بروسل. طراح مارسل لبورجن. ۱۹۳۳.
(Marcel Leborgne, Brussels, Belgium)

یکی دیگر از برترین های معماری مدرن ویلای دیریکز است. این پروژه معماری مدرن شامل قسمت‌های آجری چشمنواز، شیشه‌کاری و سیمان و بتون‌های سفید رنگ است که در میان انبوهی از فضای سبز واقع شده است. این ویلا ارزشی برابر با ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار دارد. طراحی داخلی آن نیز بسیار لوکس و گران قیمت است همچنین این خانه امکاناتی مانند قفسه شراب و سینما دارد.
مارسل لبورجن معمار بلژیکی از پایه گذاران سبک معماری مدرن و پدر این سبک در کشور خود است. این خانه برای آقای دیریکلز، یک قطب دنیای صنعت، طراحی شد که علاقه خاصی به معماری مدرن و هنر داشت. سال‌ها بعد این ویلا به دست فراموشی سپرده شد تا هنگامی که برنامه نویس معروف الکساندر کمبرون (Alexander Cambron) دز سال ۲۰۰۷ آن را خرید. کمبرون تمام تلاش خود را کرد تا این ویلا را بازسازی کند.

ساختمان ایزوکون در لندن (Isokon Building In London)
بریتانیا، لندن. طراح ویلز کوتز. ۱۹۳۴.
(Wells Coates, London, UK)

این خانه مسکونی که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل ۳۲ واحد است؛ از این واحد‌ها ۲۴ عدد آن‌ها استودیو آپارتمان است و ۸ تا از آن‌ها واحد‌های تک‌خوابه هستند. این ساختمان شامل اتاق کارمندان و یک گاراژ است.
این واحد‌های آپارتمانی آشپزخانه‌های کوچکی داشت چراکه یک آشپزخانه بزرگ تر در محل زباله دانی ساکنان وجود داشته و همه می‌توانستند به راحتی از آن استفاده کنند. همچنین خدمات دیگری نیز مانند خشکشویی و واکس کفش نیز در انجا وجود داشته است.

شرکت معماری آوانتی (Avanti Architects) که در زمینه بازسازی آپارتمان‌ها به سبک معماری مدرن، معرف هستند  این ساختمان را در سال ۲۰۰۳ تعمیر کردند و نتیجه آن حیرت‌انگیز بود. آن‌ها یک گالری در گاراژ این ساختمان قرار دادند تا مردم از تاریخچه آن دیدن کنند. این پروژه معماری مدرن هم اکنون به یکی از ایکون‌ها و نماد‌های معماری بریتانیا تبدیل شده است.

گالری هنر مدرن (Neue Nationalgalerie)
آلمان، برلین. طراح لودویگ میس ون در روه. ۱۹۶۸.
(Ludwig Mies Van der Rohe, Berlin, Germany)

این پروژه معماری مدرن که به نمایش هنر مدرن اختصاص یافته یکی از برترین های معماری مدرن و نماد این سبک از معماری است. این موزه میزبان کالکشنی از هنر هاییست که به اوایل قرن ۲۰ام میلادی برمیگردد. این سازه که از نماد‌های این سبک است و از برترین های معمار مدرن به شمار می‌رود، شامل تعداد زیادی شیشه، سقف معلق و نمای مسطح است. این ساختمان با مجسمه‌ها و فضای سبزی احاطه شده که همه آن‌ها نیز توسط لودویگ میس ون در روه طراحی شده‌اند.
این موزه که یک قسمت از موزه طبیعی و گالری هنر برلین است. این قسمت از گالری از سال ۲۰۱۵ برای بازسازی تعطیل است.

درخشان شهر (The Cite Radieuse)
فرانسه، مارسیل. طراح لکوربوزیر. ۱۹۵۲.
(Le Corbusier, Marseille, France)

این پروژه معماری مدرن که یک ساختمان مسکونی است یکی از مهم‌ترین و برترین‌ های معماری مدرن انجام شده توسط لکوربوزیر است و بسیاری دیگر از معماران سبک معماری مدرن از آن الهام گرفته‌اند. این پروژه مینیمال از سبک و ترکیب رنگ معماری باوهوس (زرد، قرمز و آبی) الهام گرفته شده است. این ساختمان از ۳۳۷ واحد با ۲۷ طراحی‌های متفاوت و یک استخر تشکیل شده است. این ساختمان از سیمان سخت ساخته شده و معمار آن قصد داست تا قابی فلزی نیز به آن اضافه کند که از بخت بد او جنگ جهانی دوم تهیه فلزات را سخت کرده بود.
این ساختمان در سال ۲۰۱۶ به ثبت یونسکو رسید.

مطالب و لینک های مفید:
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
    تبلیغات در انجمن سازه برتر