بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
خواص و اثرات مواد افزودنی گروت اپوکسی در سازه بتنی
#1
خواص و اثرات مواد افزودنی گروت اپوکسی در سازه بتنی : استحكام فشاري بسيار بالا. مقاومت بالا در برابر ارتعاش ومواد شيميايی. بدون انقباض. چسبندگي بالا به بتن و فلز. و از موارد كاربرد گروت اپوکسی : ساختمان سازي. پل سازي و راه سازی. سدسازي. تعمير پل ها و جاده ها. پر نمودن استند ماشين آلات سنگين. کاشت آرماتور در بتن.
پاسخ


#2
گروت یک ملات روان می باشد که با هدف پر کردن حفرات و منافذ خالی در سازه های بتنی که دسترسی به آنها سخت می باشد به مصرف می رسد. مهمترین خصوصیت یک گروت مناسب، داشتن روانی و کارپذیری بالا و رسیدن به مقاومت های مکانیکی مناسب می باشد. مهمترین کاربرد گروتها عبارتند از:
 • پر کردن زیر صفحات ستون های سازهها
 • پر کردن زیر صفحات استقرار ماشین آلات صنعتی در کارخانجات
 • ترمیم بخشهای مختلف سازه ای که امکان تراکم بتن در آنها سخت می باشد
 • فیکس کردن بولتها و میلگردها در بتن سخت شده
رایجترین مصرف گروتها برای تثبیت ستون سازه ها و دستگاه های صنعتی بر روی فونداسیون می باشد. این محصول، فضای خالی بین فونداسیون بتنی و صفحه ستون مورد نظر را پر کرده و هدف از آن انتقال وزن سازه به فونداسیون می باشد. برای مؤثر بودن این نقش، گروتها باید خواص ذیل را از خود نشان دهند.
ویژگی های گروت:
 1. گروت باید مقاومت مناسب با سازه ای که قرار است روی فونداسیون مستقر شود داشته باشد. بر اساس مقاومت فشاری گروت مصرفی و وزن محاسبه شده سازه، سطح مقطع صفحه ستون تعیین و حجم گروت مورد نیاز مشخص می شود. فاصله بین صفحه ستون و فونداسیون معمولا بین 15 میلیمتر تا 50 میلیمتر می باشد. ضخامتهای کمتر به دلیل سختی جریان گروت، در طراحی ها نمی آید و در صورت لزوم باید حتما قبل از اجرا، تمهیدات لازم ایجاد شود.
 2. گروت ها نباید هیچگونه انقباضی در حین واکنشهای مربوط به سخت شدن داشته باشند. کوچکترین انقباضی باعث ایجاد فاصله بین صفحه ستون و گروت شده که پس از استقرار ستون یا دستگاه باعث جابجائی آنها شود. به همین خاطر گروت باید فاقد انقباض بوده و تا حدی انبساط داشته باشد که با فشار ناشی از آن، تمام حفرات زیر صفحه ستون بطور کامل پر شود. در گروتهای پایه سیمانی فرمولاسیون به شکلی می باشد که گروت در حین سخت شدن افزایش حجم داشته باشد تا با انقباض ناشی از واکنش هیدراتاسیون مقابله شود و انقباضی در محصول دیده نشود. گروتهای رزینی بر پایه پلی استر، معمولا تا 8 درصد انقباض از خود نشان می دهند و معمولا به منظورهای خاص استفاده می شوند و خیلی مصرف آنها رایج نیست. در گروتهای اپوکسی این جمع شدگی تا یک درصد می باشد که این میزان نیز زیاد می باشد ولی گروت اپوکسی در حین گیرش به میزان زیادی به فونداسیون و سطح زیر صفحه چسبندگی ایجاد می کند و این میزان انقباض در این بخشها باعث درز نمی شود.
 3. گروتها باید روانی بالائی داشته باشند تا با اطمینان درزها و حفراتی که از چشم به دور هستند را پر کنند. ضمنا در حین اجرا باید دقت شود تا قبل از گیرش خمیر گروت، که منجر به کاهش روانی گروت می شود، عملیات اجرائی انجام شود. نقصان در روانی می تواند باعث شود زیر صفحه ستون به خوبی پر نشود. میزان تماس زیر صفحه ستون با گروت با شاخص Effective Bearing Area (EBA) مشخص می شود که این عدد درصدی از سطح تماس صفحه ستون با سطح گروت می باشد. میزان بالای 85% برای این شاخص، نتیجه خوبی می باشد.
نمونه ای از گروت ریزی بی کیفیت می باشد که در این نمونه، میزان EBA حول و حوش 30% است.
پاسخ


 سپاس شده توسط admin


پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
  تبلیغات در انجمن سازه برتر