بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
موارد کاربرد چسب بتن در سازه ها
#1
موارد كاربرد چسب بتن برای آب بندی بتن کاربرد می کنند. از چسب بتن خوب برای افزایش چسبندگی بتن کاربرد می شود. از چسب بتن خوب برای ترمیم و تعمیر آفت دیدگیهای سطحی و عمقی سازه های بتنی كه در خشكی بوده و یا اینکه با نم در تماس هستند. از چسب بتن خوب برای آب بندی بتن بهره‌گیری می شود.همچنین ازچسب بتن را برای نماسازی بر روی بتن کهن نیر کاربرد می شود. از چسب بتن برای ساخت ملات های ترمیمی و باستانی یا بتن خود تراز شونده و برای کف سازی و پرکردن درز های اجرائی و ساخت و ترمیم سطوح بتنی می طاقت بهره‌گیری کرد. میزان مصرف چسب بتن: دز مصرفی چسب بتن به میزان 5% لغایت 20% وزن سیمان مصرفی ، به بتن اضافه باید کرد.
پاسخ


#2
چسب بتن چیست

چسب بتن نوعی پلیمر امولوسیونی است که در برابر  مقاومت خمش و کششی و دوام بتن را افزایش می‌دهد. ولی مهم‌ترین خاصیت چسب بتن‌ افزایش چسبندگی بتن استچسب بتن‌ از افزودنی‌های بتن است که امروزه در ساختمان سازی کاربرد فراوانی یافته است اغلب این چسب‌های بتن بدون نیاز به افزودن آب، کاملاً هموژن بوده و مقاومت کششی، خمشی و همچنین دوام بتن، گچ و آهک را افزایش می دهد. مهم‌ترین خاصیت چسب بتن، افزایش چسبندگی بتن است.
مزایا ی چسب بتن :
۱-این ملات مقدار خیلی کمتری از ملات ماسه و سیمان، آب مصرف میکند.(-با توجه به بهران کم آبی که در کشور وجود دارد)
۲-چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات است که خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید درحال اجرا است.
۳-این چسب بتن کاهش نفودناپذیری بتن و ملات است که موجب آب بند بودن آن نیر می شود
۴-باعث جلوگیری از ترک خوردن و باد کردن بتن می شود
۵-باعث افزایش مقاومت فشاری و بالارفتن عمر مفید سازه افزایش می یابد.
۶-هزینه های اجرا نیز میشود و سرعت اجرا را افزایش میدهد.
خواص فیزیک جهت تهیه چسب بتن :
۱-حالت فیزیکى چسب بتن به صورت مایع  می باشد
۲-واحد اندازه گیری وزن چسب بتن گرم بر سانتی متر مکعب می باشد و چسب بتن کلر ندارد.

 چسب بتن درظرف های پلاستیکى ۴ لیتری  و  یا ۲۰ لیترى در بازار موجود می باشد.

انواع چسب بتن به دو دسته کلی تقسیم می گردد :
۱-لاتکس یا پلیمری :
[تصویر: 091378888-636649278100143603.jpg]
ترکیبات چسب بتن لاتکس، یک نوع لاستیک محلول در آب به همراه افزودنی های آب گریز، ضد قارچ و ضد کف.چسب بتن لاتکس به عنوان یک افزودنی بر پایه لاتکس طراحی شده است که همراه سیمان پرتلند و ماسه تشکیل ملات پر مقاومتی را برای نصب سرامیک روی دیوار و کف، سنگ مرمر، موزاییک، کاشی معدنی، آجر لعاب دار و سنگ های طبیعی مهیا می سازند. چسب بتن لاتکس همچنین به عنوان لایه پیوندزا در ترمیم سازه ها به کار می رود.
کاربرد : چسب بتن لاتکس در مکان هایی که نیاز به مقاومت در برابر آب، مواد شیمیایی و سایش باشد به کار می رود. همچنین می توان از چسب بتن لاتکس به عنوان لایه پیوند زا در ترمیم سازه های بتنی استفاده کرد.                                                                                                                                                                    
۲-اپوکسی:
چسب بتن اپوکسی محصول دو جزئی بسیار قدرتمند بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده می باشد که علاوه بر افزایش دوام بتن، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند برای پیوند دادن بتـن جدید به بتـن قدیم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین بنا بر سازه اجرایی می توان از چسب بتن اپوکسی به عنوان آب بند کننده قدرتمند داخلی بتن نیز استفاده نمود.

 کاربرد : در بعضی از محیطهای خوردنده با شرایط اسیدی از این محصول به عنوان پوشش نیز استفاده می شود.

سازه افزار www.sazeafzar.com
پاسخ


 سپاس شده توسط admin
#3
(12-01-2017، 03:16 PM)tahanom نوشته است: موارد كاربرد چسب بتن برای آب بندی بتن کاربرد می کنند. از چسب بتن خوب برای افزایش چسبندگی بتن کاربرد می شود. از چسب بتن خوب برای ترمیم و تعمیر آفت دیدگیهای سطحی و عمقی سازه های بتنی كه در خشكی بوده و یا اینکه با نم در تماس هستند. از چسب بتن خوب برای آب بندی بتن بهره‌گیری می شود.همچنین ازچسب بتن را برای نماسازی بر روی بتن کهن نیر کاربرد می شود. از چسب بتن برای ساخت ملات های ترمیمی و باستانی یا بتن خود تراز شونده و برای کف سازی و پرکردن درز های اجرائی و ساخت و ترمیم سطوح بتنی می طاقت بهره‌گیری کرد. میزان مصرف چسب بتن: دز مصرفی چسب بتن به میزان 5% لغایت 20% وزن سیمان مصرفی ، به بتن اضافه باید کرد.

سب بتن ترکیبی می باشد که باعث اتصال دو جسم به یکدیگر می شوند. ساختار شیمیائی این ترکیبات پلیمری بوده که با جرم های مولکولی مختلف تولید می شوند. این اتصال با دو مکانیسم امکانپذیر می باشد:

 1. اتصال شیمیائی

 2. اتصال فیزیکی

چسب های شیمیائی

اتصال شیمیائی: این نوع چسب ها با انجام واکنش های شیمیائی و ایجاد پیوند شیمیائی بر روی سطوح، باعث چسبندگی اجزا می شوند. علاوه بر ایجاد پیوند، جاذبه های واندروالسی بین چسب و سطوح نیز به در چسبندگی سهم دارد. اتصال در این نوع چسبها بسیار قویتر از انواع چسبهای با مکانیسم فیزیکی بوده و در برابر رطوبت، دیگر عوامل شیمیایی و دما پایداری بالائی دارند. پایه اینگونه چسب ها آلی و معدنی می تواند باشد.
چسبهای آلی
ترکیبات پلیمری با گروه های عاملی واکنش پذیر می باشند. این چسبها برای سطوحی که بتوانند با گروه های عاملی فعال پیوند برقرار کنند مناسب هستند. نمونه شناخته شده از این دسته چسبها، چسبهای اپوکسی می باشند. در چسبهای اپوکسی گروه عاملی فعال، گروه اکسیران یا اپوکسید می باشد که با انوع سطوح چسبندگی دارند و جزو چسبهای بسیار قوی می باشند ولی با اینحال برای سطوح غیر فعال مانند سطوح پلاستیکی اولفینی هیچ واکنشی رخ نمی دهد و لذا قدرت چسبندگی به این سطوح ندارند. دسته دیگر معروف چسبهای واکنش پذیر پلیمری پلی اورتانها هستند که گروه عاملی فعال آنها، ایزوسیاناتها می باشند. چسبهای سیلیکونی نیز از این دسته ترکیبات می باشند که به اورگانو سیلیکون ها معروفند.
سطح بتن دارای گروه های عاملی فعالی می باشد که توان واکنش با اینگونه پلیمرها را داشته و باندینگ بسیار خوبی با این ترکیبات ایجاد می کنند. گروه عاملی فعال در سطح بتن، گروه های هیدروکسیل متصب به شبکه سیلیکاتی خمیر سیمان و سطوح سنگدانه می باشد. برای چسبندگی بهتر اینگونه سطوح، باید سطح کار بسیار تمیز و عاری از گرد و غبار باشد تا مانعی بین گروه های واکنش پذیر ایجاد نکنند.
شرکت کپکو محصولی با نام کپکوباند ep را با ساختار اپوکسی جهت اتصال سطوح بتنی عرضه می کند. این چسب دارای دو جزء رزین و هاردنر می باشد که مدت کوتاهی قبل از استفاده با هم مخلوط شده و در مکان اتصال اعمال می شود. جزء رزین و هاردنر که مایع می باشند، در یک واکنش درونی واکنش داده و ساختار نهائی پلیمر اپوکسی که جامد بوده را ایجاد می کنند و همزمان با پیوند شیمیائی به سطوح، این پلیمر سخت شده را به سطوح مورد نظر متصل می کنند.

چسبهای معدنی
این دسته ترکیبات دارای ساختار شیمیائی معدنی داشته و با گروه عاملی فعال خود به سطوح متصل می شوند. نمونه رایج این نوع چسبها، چسبهای سیلیکاتی می باشد که در بسیاری از صنایع مصرف دارند. گروه عاملی در این نوع چسب گروه هیدروکسیل می باشد. از آنجا که ساختار شیمیائی در چسبهای سیلیکاتی شبیه به شیمی خمیر سیمان می باشد، امتزاج پذیری بین اجزا بتن و سیلیکاتها خوب بوده و از این پلیمرهای معدنی به منظورهای مختلف در بتن و ملاتهای سیمانی استفاده می شود. سخت کننده های سطحی نمونه ای از این مصارف بوده که ترکیبات سیلیکاتی با نفوذ به سطح بتن، باعث واکنش شده و بخشهای سست سطحی را یکپارچه کرده و به هم متصل می کند و همین عامل باعث افزایش سختی در سطح می شود.
چسب های فیزیکی
چسبهای فیزیکی: این ترکیبات نیز ساختار پلیمری داشته ولی گروه عاملی فعال در ساختار این چسبها برای ایجاد پیوند شیمیائی وجود ندارد. در عوض بر روی زنجیرهای پلیمری این ترکیبات، گروه های عاملی با قطبیت دی الکتریک بالا بوده که می توانند باعث جاذبه واندروالسی بین اجزاء شوند. معمولا این چسبها در یک بستر حامل پخش می باشند که این حامل یک حلال و یا دیسپرس کننده بوده که پس از اعمال چسب، به مرور تبخیر شده و یا به داخل سطح نفوذ می کنند و با خشک شدن چسب اتصالات ناشی از جاذبه های واندروالسی تشکیل می شوند. مثال بارز اینگونه چسبها در صنعت بتن، پلیمرهای امولسیونی می باشند که آب عامل دیسپرس کننده ذرات پلیمر بوده ولی ذرات پلیمر در آب نامحلول بوده و در شکل امولسیونی پایدار شده اند. پس از اعمال این چسب بر سطح بتن، رطوبت به تدریج به سطوح نفوذ کرده و با تغییرات محیط، امولسیون ناپایدار شده و مولکولها بر روی سطوح تشکیل فیلم داده و باعث چسبندگی می شود.
پاسخ


 سپاس شده توسط admin


پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
  تبلیغات در انجمن سازه برتر