بالا

انجمن تخصصی سازه برتر


انجمن سازه برتر

سایت تخصصی مهندسی عمران و معماری

تبلیغات در انجمن سازه برتر
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قیر تقلیل شده چیست؟
#1
[تصویر:  asphalt_texture414.jpg]

قیر تقلیل شده با کمک مخلوط کردن قیر با مشتقات کنترل شده نفت، همانند نفت سفید بدست می‌آید. این عملیات بطور موقت جهت کاهش ویسکوزیته قیر انجام می‌شود و در نتیجه کار با آن را آسان‌تر می کنند. به آن‌صورت که با کاهش ویسکوزیته میزان نفوذ قیر در سطح افزایش یافته و در نتیجه‌ی تقطیر نفتی، قیر رقیق بدست خواهد آمد.
درواقع قیر تقلیل شده قیری است که در یک حلال حل شده‌است. حلال‌های معمول عبارتند از نفتا، نفت سفید، گازوئیل و غیره. نوع محلول بکار گرفته شده می‌تواند میزان سفتی و انجام قیر را تعیین کند.
از مزیت‌های قیر تقلیل شده به قیر امولسیونی می‌توان به درصد قیر باقی‌مانده در قیر تقلیل شده که در حدود ۸۰ درصد می باشد و در قیر امولسیونی در حدود ۴۰ درصد تا ۶۰ درصد است، اشاره کرد.
بسته به میزان حلال اضافه شده، قیر تقلیل شده به سه دسته تقسیم می‌شود:
قیرهای زودگیر: قیر با حلال‌هایی همانند بنزین و نفتا که سرعت تبخیر بسیار بالایی دارند ترکیب میشود.
کندگیر: این قیره از مخلوط کردن قیر با هیدروکربن سبکتر مانند نفت سفید بدست می‌آید.
دیرگیر: این قیرها را روغن راه می‌نامند . روغن‌ها و حلال‌های نفتی دیرگیر مورد استفاده در این نوع، عبارتند از: گازوئیل، نفت سیاه، از سویی دیگر می‌توان آن را از تقطیر نفت خام نیز بدست آورد.

منبع: aimbitumen
پاسخ


#2
قیر امولسیون ترکیبی از آب و قیر است. با توجه به اینکه آب و قیر در حالت طبیعی از یکدیگر جدا می‌شوند، به این ترکیب ایمولسیفایر اضافه می‌شود تا ترکیب امولسیون را پایدار سازد. در سایت اینفینیتی گلکسی نوشته شده است، امولسیون‌سازها تنش و فشار موجود بین مولکول‌‌های قیر و آب را از بین می‌برند. آنها علاوه بر جلوگیری از ته‌نشین شدن قیر، به کمک بار الکتریکی خود مولکول‌‌های قیر امولسیون را دارای بار منفی یا مثبت می‌کنند. برای مثال امولسیون کننده‌‌های موسوم به کاتیونی، لایه‌ای از بار مثبت در اطراف قطرات قیر ایجاد می‌کنند که از اتصال آن‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌‌‌کند و باعث پراکندگی بیشتر قیر در آب می‌‌‌شود. 

در صنعت قیر، قیرهای محلول دارای بار مثبت را کاتیونی می‌نامند و به امولسیون‌هایی که بار منفی دارند آنیونی می‌گویند. نوع بار الکتریکی قیر امولسیون تعیین کننده کاربرد آن روی سطوح مختلف است. برخی از سنگدانه‌ها مانند سنگدانه‌های مرمری با قیر امولسیون آنیونی بهتر مخلوط می‌‌‌شوند و برخی مانند سنگدانه‌های گرانیتی، با امولسیون کاتیونی بهتر ترکیب می‌‌‌شوند.

برای مشاهده جدول مشخصات گریدهای مختلف قیر امولسیون اینجا را کلیک کنید.


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
   
پاسخ
پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین های سایت
    تبلیغات در انجمن سازه برتر